3,3-DIMETHYL-1,2-EPOXYBUTANE CAS#: 2245-30-9; ChemWhat Code: 214694
Names & Identifiers |
| Product Name | 3,3-DIMETHYL-1,2-EPOXYBUTANE |
| Synonyms | 1,1-Dimethylethyl-oxirane;2-tert-Butyloxirane;3,3-Dimethylbutene oxide;Butane, 1,2-epoxy-3,3-dimethyl-;Oxirane, (1,1-dimethylethyl)-;Oxirane, 2-(1,1-dimethylethyl)-;tert-Butylethylene oxide;tert-Butyloxirane |
| CAS Registry Number | 2245-30-9 |
| Molecular Formula | C6H12O |
| Molecular Weight | 100.16 |
| EINECS | 218-831-4 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 95-96°C |
| Density | 0,822 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.4010 |
| Flash Point | -1°C |
| BRN | 102478 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 11-36/37/38-22 |
| S Phrase | 16-23-33-36 |
| RIDADR | 1993 |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
