3,4-DICHLOROANISOLE CAS#: 36404-30-5; ChemWhat Code: 413908
Names & Identifiers |
| Product Name | 3,4-DICHLOROANISOLE |
| Synonyms | 1,2-Dichloro-4-methoxy-benzene;Benzene, 1,2-dichloro-4-methoxy;1,2-DICHLORO-4-METHYXYBENZENE;3,4-DICHLOROMETHOXYBENZENE;3,4-DICHLOROANISOLE;3,4-Dichloroanisole,98%;3,4-Dichloroanisole, 99+% |
| CAS Registry Number | 36404-30-5 |
| Molecular Formula | C7H6Cl2O |
| Molecular Weight | 177.03 |
| EINECS | -0 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -8–7°C |
| Boiling Point | 200-204°C |
| Density | 1,33 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.556-1.558 |
| Flash Point | 200-204°C |
| form | Liquid |
| Color | Clear light yellow |
| BRN | 775080 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 36/37/38-20/22 |
| S Phrase | 37/39-26-23 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |


