(3,4-Dihydro-2H-pyran-6-yl)dimethylsilanol, 97% CAS#: 304669-35-0; ChemWhat Code: 371808
Names & Identifiers |
| Product Name | (3,4-Dihydro-2H-pyran-6-yl)dimethylsilanol, 97% |
| Synonyms | (3,4-Dihydro-2H-pyran-6-yl)dimethylsilanol, 97%;(5,6-Dihydro-4H-pyran-2-yl)dimethylsilanol |
| CAS Registry Number | 304669-35-0 |
| Molecular Formula | C7H14O2Si |
| Molecular Weight | 0 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 54°C/0.8mm |
| Density | 1.005 |
| Refractive Index | 1.475 |
| Flash Point | 54°C/0.8mm |
| Storage | 2-8°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| RIDADR | NA 1993 / PGIII |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

