3,4-(METHYLENEDIOXY)PROPIOPHENONE CAS#: 28281-49-4; ChemWhat Code: 285913
Names & Identifiers |
| Product Name | 3,4-(METHYLENEDIOXY)PROPIOPHENONE |
| Synonyms | 1-(1,3-benzodioxol-5-yl)-1-propanon;1-(1,3-Benzodioxol-5-yl)-1-propanone;1-Propanone, 1-(1,3-benzodioxol-5-yl)-;ai3-31258;3′,4′-(METHYLENEDIOXY)PROPIOPHENONE;3,4-(METHYLENEDIOXY)PROPIOPHENONE;5-PROPIONYL-1,3-BENZODIOXOLE;1-(3,4-METHYLENEDIOXYPHENYL)-1-PROPANONE |
| CAS Registry Number | 28281-49-4 |
| Molecular Formula | C10H10O3 |
| Molecular Weight | 178.18 |
| EINECS | 248-937-6 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 34-36°C |
| Boiling Point | 165-168°C 20mm |
| Density | 1,21 g/cm3 |
| Flash Point | 165-168°C/20mm |
| BRN | 165729 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 33-22 |
| S Phrase | 26-37 |
| RTECS | UC0440600 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |


