3,5-BIS(TRIFLUOROMETHYL)PHENYLDIMETHYLSILANE CAS#: 33558-36-0; ChemWhat Code: 334400
Names & Identifiers |
| Product Name | 3,5-BIS(TRIFLUOROMETHYL)PHENYLDIMETHYLSILANE |
| Synonyms | 3,5-BIS(TRIFLUOROMETHYL)PHENYLDIMETHYLSILANE;Dimethyl [3,5-bis(trifluoromethyl)phenyl]silane;[3,5-Bis(trifluoromethyl)phenyl]dimethylsilane 95%;[3,5-Bis(trifluoromethyl)phenyl]dimethylsilane95% |
| CAS Registry Number | 33558-36-0 |
| Molecular Formula | C10H10F6Si |
| Molecular Weight | 272.26 |
| EINECS | -0 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 40°C 1,5mm |
| Density | 1,23 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.4125 |
| Flash Point | 40°C/1.5mm |
| BRN | 2859742 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/38 |
| S Phrase | 26-36 |
| Hazard Note | Irritant |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

