4-(1-AZI-2,2,2-TRIFLUOROETHYL)BENZOIC ACID CAS#: 85559-46-2; ChemWhat Code: 1212455
Names & Identifiers |
| Product Name | 4-(1-AZI-2,2,2-TRIFLUOROETHYL)BENZOIC ACID |
| Synonyms | 4-(1-AZI-2,2,2-TRIFLUOROETHYL)BENZOIC ACID;P-(3-(TRIFLUOROMETHYL)-3H-DIAZIRIN-3-YL)BENZOIC ACID;4-(3-trifluoromethyldiazirino)benzoic acid;p-(3-(Trifluoromethyl)-3H-diazirin-3-yl)benzoic ac;3-(4-Carboxyphenyl)-3-trifluoromethyldiazirine;4-[3-(Trifluoromethyl)-3H-diazirin-3-yl]benzoic Acid;p-(3-(TrifluoroMethyl)-3H-diazirin-3-yl)benzoic acid, 4-(3-TrifluoroMethyldiazirino)benzoic acid, TDBA;Benzoic acid, 4-[3-(trifluoroMethyl)-3H-diazirin-3-yl]- |
| CAS Registry Number | 85559-46-2 |
| Molecular Formula | C9H5F3N2O2 |
| Molecular Weight | 230.14 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 110-112°C |
| Density | 1.59±0.1 g/cm3 (20 ºC 760 Torr) |
| Storage | 2-8°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

