4-(3-Trifuoromethyl)phenyl-4-piperidinol CAS#: 2249-28-7; ChemWhat Code: 214610
Names & Identifiers |
| Product Name | 4-(3-Trifuoromethyl)phenyl-4-piperidinol |
| Synonyms | 4-(ALPHA,ALPHA,ALPHA-TRIFLUORO-M-TOLYL)-4-PIPERIDINOL;4-(3-(TRIFLUOROMETHYL)PHENYL)-4′-PIPERIDINOL;4-[3-(TRIFLUOROMETHYL)PHENYL]-4-PIPERIDINOL;4-(3-trifuoromethyl)phenyl-4-piperidinol;TIMTEC-BB SBB003184;4-Hydroxy-4(3-Trifluoromethylphenyl)Piperidine;4-(alpha,alpha,alpha-trifluoro-m-tolyl)piperidin-4-ol;4-(3-Trifluoromethylphenyl)-4′-hydroxypiperidine |
| CAS Registry Number | 2249-28-7 |
| Molecular Formula | C12H14F3NO |
| Molecular Weight | 245.24 |
| EINECS | 218-840-3 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 91-95 °C |
| Boiling Point | 301°C |
| Density | 1.253 |
| Flash Point | 136°C |
| form | Fine Crystalline Powder |
| Color | Light beige |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,Xi |
| R Phrase | 36/37/38-22 |
| S Phrase | 37/39-26-36 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

