4-(4-Chlorophenoxy)phenol CAS#: 21567-18-0; ChemWhat Code: 231269
Names & Identifiers |
| Product Name | 4-(4-Chlorophenoxy)phenol |
| Synonyms | 4-(4-Chlorophenoxy)phenol;4-(4-CHLOROPHENOXY)PHENOL,99.5%;4-Hydroxy-4-chloro-diphenylether;4-(4-Chlorophenyloxy)phenol;4-Chloro-4′-hydroxydiphenyl ether;p-(p-Chlorophenoxy)phenol;4-(4-Chlorophenoxy) |
| CAS Registry Number | 21567-18-0 |
| Molecular Formula | C12H9ClO2 |
| Molecular Weight | 220.65 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 80-85 °C |
| Boiling Point | 169°C/2.5mmHg(lit.) |
| Storage | 2-8°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 22-41-43 |
| S Phrase | 26-36/37/39 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |


