4-(4,6-Dimethoxy-1,3,5-triazin-2-yl)-4-methyl morpholinium chloride CAS#: 3945-69-5; ChemWhat Code: 327553
| 4-(4,6-Dimethoxy-1,3,5-triazin-2-yl)-4-methyl morpholinium chloride Basic information |
| Product Name | 4-(4,6-Dimethoxy-1,3,5-triazin-2-yl)-4-methyl morpholinium chloride |
| Synonyms | 4(-4,6-Dimethoxy-1,3,5-triazin-2-yl)-4-methylmorpholinumChloriden-Hydrate;4-(4,6-Dimethoxy-1,3;4-(4,6-DiMethoxy-1,3,5-triazin-2-yl)-4-MethylMorpholiniuM chloride hydrate, 97+%;4-(4,6-Dimethoxy-s-triazin-2-yl)-4-methyl-morpholinium Chloride;4-(4,6-DiMethoxy-1,3,5-triazin-2-yl)-4-MethylMorpholin-4-iuM chloride/DMTMM;MorpholiniuM,4-(4,6-diMethoxy-1,3,5-triazin-2-yl)-4-Methyl-, chloride (1:1);4-(4,6-DiMethoxy-1,3,5-triazin-2-yl)-4-MethylMorpholiniuM chloride >=96.0% (calc. on dry substance, AT);4-(4,6-Dimethoxy-1,3,5-triazine-2-yl)-4-methylmorpholinium chloride≥ 97% (HPLC) |
| CAS Registry Number | 3945-69-5 |
| Molecular Formula | C10H19ClN4O4 |
| Molecular Weight | 294.74 |
| EINECS | 447-230-1 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
| 4-(4,6-Dimethoxy-1,3,5-triazin-2-yl)-4-methyl morpholinium chloride Chemical Properties |
| Melting point | 110-114 °C |
| Flash Point | 92.5 °C |
| Storage | -20°C |
| form | Powder or Chunks |
| Color | White |
| Water Solubility | Soluble in water, Methanol. |
| BRN | 8026872 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C |
| R Phrase | 22-34-40-20/21/22 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 3261 8/PG 2 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 10-21 |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

