4-(6-Methyl-2-benzothiazolyl)benzeneamine CAS#: 92-36-4; ChemWhat Code: 1290015
Names & Identifiers |
| Product Name | 4-(6-Methyl-2-benzothiazolyl)benzeneamine |
| Synonyms | 2-(P-AMINOPHENYL)-6-METHYLBENZOTHIAZOLE;2-(4-aminophenyl)-6-methylbenzothiazole;4-(6-methyl-2-benzothiazolyl)benzeneamine;4-(6-METHYL-BENZOTHIAZOL-2-YL)-PHENYLAMINE;4-(6-METHYL-1,3-BENZOTHIAZOL-2-YL)ANILINE;AKOS BBS-00003544;AKOS MSC-0727;AKOS BBB/024 |
| CAS Registry Number | 92-36-4 |
| Molecular Formula | C14H12N2S |
| Molecular Weight | 240.32 |
| EINECS | 202-150-4 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 191-196°C |
| Boiling Point | 434°C |
| Density | 1.1769 (rough estimate) |
| Refractive Index | 1.5700 (estimate) |
| Water Solubility | <0.1 g/100 mL at 20 ºC |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Benzenamine, 4-(6-methyl-2-benzothiazolyl)-(92-36-4) |
| EPA Substance Registry System | Benzenamine, 4-(6-methyl-2-benzothiazolyl)- (92-36-4) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| Storage Class | IRRITANT |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
