4-CHLORO-3-METHYLACETOPHENONE CAS#: 37074-39-8; ChemWhat Code: 379424
Names & Identifiers |
| Product Name | 4-CHLORO-3-METHYLACETOPHENONE |
| Synonyms | 4-CHLORO-3-METHYLACETOPHENONE;1-(4-CHLORO-3-METHYLPHENYL)ETHAN-1-ONE;3′-methyl-4′-chloroacetophenone;4′-CHLORO-3′-METHYLACETOPHENONE, TECH. &;1-(4-chloro-3-methylphenyl)ethanone;4′-Chloro-3′-methylacetophenone, tech. 75%, remainder 3′-Chloro-4-methylacetophenone;Chloro-3-Methylacetophen |
| CAS Registry Number | 37074-39-8 |
| Molecular Formula | C9H9ClO |
| Molecular Weight | 168.62 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 104-105°C 0,4mm |
| Density | 1.15 |
| Refractive Index | n20/D 1.555 |
| Flash Point | 104-105°C/0.4mm |
| Storage | 2-8°C |
| BRN | 774639 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/38-41 |
| S Phrase | 26-36-39 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

