4-CHLORODIPHENYLMETHANE CAS#: 831-81-2; ChemWhat Code: 1179768
Names & Identifiers |
| Product Name | 4-CHLORODIPHENYLMETHANE |
| Synonyms | (4-chlorophenyl)phenyl-methan;(4-chlorophenyl)phenylmethane;(p-chlorophenyl)phenyl-methan;(p-chlorophenyl)phenylmethane;1-chloro-4-(phenylmethyl)-benzen;1-Chloro-4-(phenylmethyl)benzene;4-chloroditan;p-chlorobenzylbenzene |
| CAS Registry Number | 831-81-2 |
| Molecular Formula | C13H11Cl |
| Molecular Weight | 202.68 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 7 °C |
| Boiling Point | 147-148°C 8mm |
| Density | 1,11 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.5854 (589.3 nm 20℃) |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| Storage Class | IRRITANT |
| HS Code | 29039990 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

