4-Hexylbiphenyl CAS#: 59662-31-6; ChemWhat Code: 867817
Names & Identifiers |
| Product Name | 4-Hexylbiphenyl |
| Synonyms | 4-HEXYL-1,1′-BIPHENYL;4-HEXYLBIPHENYL;4-N-HEXYLBIPHENYL;4-n-Hexylbiphenyl,99%;1,1′-Biphenyl, 4-hexyl-;1-Hexyl-4-phenylbenzene;4-Hexylbiphenyl,99% |
| CAS Registry Number | 59662-31-6 |
| Molecular Formula | C18H22 |
| Molecular Weight | 238.37 |
| EINECS | 261-845-0 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 29 °C |
| Boiling Point | 175-177 °C (3 mmHg) |
| Density | 0,988 g/cm3 |
| Flash Point | >110°C |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 23-24/25 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

