4-Hydroxybutyl acrylate CAS#: 2478-10-6; ChemWhat Code: 215279
Names & Identifiers |
| Product Name | 4-Hydroxybutyl acrylate |
| Synonyms | 4-Hydroxybutyl acrylate ,98%;4-Hydroxybutyl acrylate 90%, contains 50 ppm monomethyl ether hydroquinone as inhibitor, 300 ppm hydroquinone as inhibitor;4-Hydroxybutyl acrylate, stabilized with &ap:500ppm 4-methoxyphenol;1,4-Butanediolmonoacrylate;2-Propenoicacid,4-hydroxybutylester;4-Hydroxybutyl2-propenoate;4-HYDROXYBUTYL ACRYLATE;ACRYLIC ACID 4-HYDROXYBUTYL ESTER |
| CAS Registry Number | 2478-10-6 |
| Molecular Formula | C7H12O3 |
| Molecular Weight | 144.17 |
| EINECS | 219-606-3 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -112°C |
| Boiling Point | 95 °C0.1 mm Hg(lit.) |
| Density | 1.041 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | 0-6°C |
| Water Solubility | soluble |
| BRN | 1756545 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 4-Hydroxybutyl acrylate(2478-10-6) |
| EPA Substance Registry System | 2-Propenoic acid, 4-hydroxybutyl ester(2478-10-6) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,N,Xi |
| R Phrase | 20/21/22-36/37/38-51/53 |
| S Phrase | 26-37/39-38-61-36/37/39-29 |
| RIDADR | 2922 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 10 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
