(4-METHYLPHENOXY) ACETIC ACID ETHYL ESTER CAS#: 67028-40-4; ChemWhat Code: 947631
Names & Identifiers |
| Product Name | (4-METHYLPHENOXY) ACETIC ACID ETHYL ESTER |
| Synonyms | (4-methylphenoxy)-aceticaciethylester;Aceticacid,(4-methylphenoxy)-,ethylester;Ethyl(p-tolyloxy)acetate;(4-METHYLPHENOXY) ACETIC ACID ETHYL ESTER;ETHYL (4-METHYLPHENOXY)ACETATE;ETHYLPARA-CRESOXYACETATE;ETHYL(PARA-TOLYLOXY)ACETATE;Ethyl p-cresoxyacetate |
| CAS Registry Number | 67028-40-4 |
| Molecular Formula | C11H14O3 |
| Molecular Weight | 194.23 |
| EINECS | 266-554-2 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 142-142°C 11mm |
| Density | 1.078 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n20/D 1.502(lit.) |
| FEMA | 3157 | ETHYL (P-TOLYLOXY)ACETATE |
| Flash Point | 113 °C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

