4-Methylumbelliferyl 6-Sulfo-2-acetamido-2-deoxy-b-D-glucopyranoside, Potassium Salt CAS#: 210357-38-3; ChemWhat Code: 266867
| 4-Methylumbelliferyl 6-Sulfo-2-acetamido-2-deoxy-b-D-glucopyranoside, Potassium Salt Basic information |
| Product Name | 4-Methylumbelliferyl 6-Sulfo-2-acetamido-2-deoxy-b-D-glucopyranoside, Potassium Salt |
| Synonyms | 4-Methylumbelliferyl2-acetamido-2-deoxy-6-O-sulfo-b-D-glucopyranosidepotassiumsalt;7-[[2-(Acetylamino)-2-deoxy-6-O-sulfo–D-glucopyranosyl]oxy]-4-methyl-2H-1-benzopyran-2-one Monopotassium Salt;4-Methylumbelliferyl 2-acetamido-2-deoxy-6-O-sulfo-β-D-glucopyranoside potassium salt;7-[[2-(AcetylaMino)-2-deoxy-6-O-sulfo-β-D-glucopyranosyl]oxy]-4-Methyl-2H-1-benzopyran-2-one;4-MethyluMbelliferyl 2-acetaMido-2-deoxy-6-O-sulfo-β-D-glucopyranoside;7-[[2-(Acetylamino)-2-deoxy-6-O-sulfo-beta-D-glucopyranosyl]oxy]-4-methyl-2H-1-benzopyran-2-one monopotassium salt;4-Methylumbelliferyl 2-acetamido-2-deoxy-b-D-glucopyranoside-6-sulfate potassium salt |
| CAS Registry Number | 210357-38-3 |
| Molecular Formula | C18H20KNO11S |
| Molecular Weight | 0 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
| 4-Methylumbelliferyl 6-Sulfo-2-acetamido-2-deoxy-b-D-glucopyranoside, Potassium Salt Chemical Properties |
| Melting point | 190-193°C (dec.) |
| Storage | Hygroscopic, -20°C Freezer, Under Inert Atmosphere |
| Stability: | Light Sensitive – Protect from Light; Store at -20°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |


