4-Nitrobenzyl alcohol CAS#: 619-73-8; ChemWhat Code: 867118
Names & Identifiers |
| Product Name | 4-Nitrobenzyl alcohol |
| Synonyms | NITROBENZYLALCOHOL(4-);PARA NITRO BENZYL ALCOHOL;P-NITROBENZYL ALCOHOL;RARECHEM AL BD 0193;TIMTEC-BB SBB008259;1-Hydroxymethyl-4-nitrobenaene;4-(Hydroxymethyl)nitrobenzene;4-Nitrobenaylalcohol |
| CAS Registry Number | 619-73-8 |
| Molecular Formula | C7H7NO3 |
| Molecular Weight | 153.14 |
| EINECS | 210-611-6 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 92-94 °C(lit.) |
| Boiling Point | 185 °C12 mm Hg(lit.) |
| Flash Point | 180 °C |
| Storage | Store at RT. |
| Solubulity | 2g/l |
| form | Crystalline Powder |
| Color | Yellow |
| Water Solubility | Soluble in water (2 mg/ml at 20°C). |
| BRN | 1424026 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 4-NO2-C6H4CH2OH(619-73-8) |
| EPA Substance Registry System | Benzenemethanol, 4-nitro-(619-73-8) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,C,F,Xn |
| R Phrase | 36/37/38-34-11-22 |
| S Phrase | 22-24/25-36/37/39-26-45-16 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | DP0657100 |
| F | 8 |
| Hazard Note | Irritant |
| TSCA | Yes |
| HS Code | 29062900 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

