4-Nitroimidazole CAS#: 3034-38-6; ChemWhat Code: 343568
Names & Identifiers |
| Product Name | 4-Nitroimidazole |
| Synonyms | NSC 50359;Metronidazole IMpurtiy B (4-NitroiMidazole);The 4-nitroiMidazole;4-Nitroimidazole,97%;4-NitroiMidazole Solution, 100ppm;4-Nitroimidazole solution,1000ppm;4-Nitroimidazole Vetec(TM) reagent grade, 97%;1H-Imidazole, 5-nitro- |
| CAS Registry Number | 3034-38-6 |
| Molecular Formula | C3H3N3O2 |
| Molecular Weight | 113.07 |
| EINECS | 221-224-7 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 303 °C (dec.)(lit.) |
| Flash Point | 303°C |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | 0.40g/l |
| form | Powder |
| Color | White to light yellow |
| PH | 7 (0.40g/l, H2O, 20℃) |
| Decomposition | 303 ºC |
| BRN | 2815 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 1H-Imidazole, 4-nitro-(3034-38-6) |
| EPA Substance Registry System | 1H-Imidazole, 4-nitro-(3034-38-6) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn,C,F |
| R Phrase | 20/21/22-36/37/38-22-34-11 |
| S Phrase | 26-36/37-37/39-45-36/37/39-16 |
| RIDADR | 2811 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | NI7892000 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 6.1(b) |
| Packing Group | III |
| HS Code | 29332990 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

