4-Pentyn-1-aMine CAS#: 15252-44-5; ChemWhat Code: 152083
Names & Identifiers |
| Product Name | 4-Pentyn-1-aMine |
| Synonyms | 4-Pentyn-1-aMine;1-Amino-4-pentyne;4-Pentynylamine;5-Amino-1-pentyne;4-Pentyn-1-amine >=94.0% (NT) |
| CAS Registry Number | 15252-44-5 |
| Molecular Formula | C5H9N |
| Molecular Weight | 83.13166 |
| EINECS | -0 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Density | 0.859g/mLat 20℃ |
| Flash Point | 10 – 15°C |
| Storage | 2-8°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F,C |
| R Phrase | 11-34 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2733PSN1 8(3) / PGII |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
