4-Propylcyclohexanone CAS#: 40649-36-3; ChemWhat Code: 632409
Names & Identifiers |
| Product Name | 4-Propylcyclohexanone |
| Synonyms | Cyclohexanone, 4-propyl-;4-N-PROPYLCYCLOHEXANONE;4-PROPYLCYCLOHEXANONE;PROPYLCYCLOHEXAN-4-ONE;TIMTEC-BB SBB008421;4-n-Propylcyclohexanone,99%;Propylcyclohexan-4-one 98%;4-Propylcyclohexanon |
| CAS Registry Number | 40649-36-3 |
| Molecular Formula | C9H16O |
| Molecular Weight | 140.22 |
| EINECS | 406-810-4 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 115°C 36mm |
| Density | 0.907 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 86°C |
| Storage | Store below +30°C. |
| Solubulity | 1.96g/l |
| PH | 6.0 (2g/l, H2O, 20℃) |
| BRN | 2076023 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | 4-Propylcyclohexanone(40649-36-3) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 38-52/53 |
| S Phrase | 25-37-61 |
| RIDADR | NA 1993 / PGIII |
| WGK Germany | 1 |
| Hazard Note | Irritant |
| HS Code | 29142900 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

