4-Pyridineethanol CAS#: 5344-27-4; ChemWhat Code: 789761
Names & Identifiers |
| Product Name | 4-Pyridineethanol |
| Synonyms | 4-(2-Hydroxyethyl)pyridine ,98%;4-(β-Hydroxyethyl)pyridine;2-(Pyridin-4-yl)ethan-1-ol, 1-Hydroxy-2-(pyridin-4-yl)ethane;4-PYRIDINE ETHANOL;4-(2-HYDROXYETHYL)PYRIDINE;2-(4-pyridyl)ethanol;2-(gamma-pyridyl)ethanol;4-(beta-hydroxyethyl)pyridine |
| CAS Registry Number | 5344-27-4 |
| Molecular Formula | C7H9NO |
| Molecular Weight | 123.15 |
| EINECS | 226-286-9 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 8-10°C |
| Boiling Point | 121-122°C 2mm |
| Density | 1,093 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.5380 |
| Flash Point | 92°C |
| Water Solubility | Miscible with water. |
| Sensitive | Hygroscopic |
| BRN | 111361 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | 4-Pyridineethanol(5344-27-4) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36 |
| RTECS | UT2971000 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
