4-(TRIFLUOROMETHYL)BENZHYDROL CAS#: 395-23-3; ChemWhat Code: 357371
Names & Identifiers |
| Product Name | 4-(TRIFLUOROMETHYL)BENZHYDROL |
| Synonyms | 4-(TRIFLUOROMETHYL)BENZHYDROL;PHENYL-(4-TRIFLUOROMETHYL-PHENYL)-METHANOL;4-(Trifluoromethyl)benzhydrol,97%;4-(trifluoromethyl)diphenylmethanol;phenyl 4-(trifluoromethyl)phenyl carbinol;4-(Trifluoromethyl)benzhydrol 97%;4-(triflouromethyl)benzhydrol;Phenyl[4-(trifluoromethyl)phenyl]methanol, 4-[Hydroxy(phenyl)methyl]benzotrifluoride, Phenyl 4-(trifluoromethyl)phenyl carbinol |
| CAS Registry Number | 395-23-3 |
| Molecular Formula | C14H11F3O |
| Molecular Weight | 252.23 |
| EINECS | 209-917-2 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 59 °C |
| Boiling Point | 122 °C |
| Flash Point | 122-124°C/0.4mm |
| BRN | 2127184 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | F |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36/37/39 |
| RIDADR | 1224 |
| Hazard Note | Flammable |
| Storage Class | FLAMMABLE |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

