4,4′-Bis(2,3-epoxypropoxy)-3,3′,5,5′-tetramethylbiphenyl CAS#: 85954-11-6; ChemWhat Code: 1213139
Names & Identifiers |
| Product Name | 4,4′-Bis(2,3-epoxypropoxy)-3,3′,5,5′-tetramethylbiphenyl |
| Synonyms | 4,4′-bis(glycidyloxy)-3,3′,5,5′-tetramethylbiphenyl;4,4′-Bis(2,3-epoxypropoxy)-3,3′,5,5′-tetramethylbiphenyl;3,3′,5,5′-Tetramethyl-4,4′-diphenol diglycidyl ether;2,2′-{[3,3’5,5′-tetramethyl(1,1′-biphenyl)-4,4′-diyl]bis(oxymethylene)}bisoxirane;Tetramethylbiphenyl diglycidyl ether;3,5,3`,5`-Tetramethyl-4,4`-di(2,3-epoxypropanoxy)bibenzene;Oxirane, 2,2-(3,3,5,5-tetramethyl1,1-biphenyl-4,4-diyl)bis(oxymethylene)bis-;4,4′-Bis(2,3-epoxypropoxy)-3,3′,5,5′-tetramethyl(1,1′-biphenyl) |
| CAS Registry Number | 85954-11-6 |
| Molecular Formula | C22H26O4 |
| Molecular Weight | 354.44 |
| EINECS | 413-900-7 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 105°C |
| Boiling Point | 473°C |
| Density | 1.149 |
| Flash Point | 132°C |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 68 |
| S Phrase | 22-36-37 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

