4,5-DIMETHYLTHIOPHENE-2-CARBOXALDEHYDE CAS#: 5928-48-3; ChemWhat Code: 801709
Names & Identifiers |
| Product Name | 4,5-DIMETHYLTHIOPHENE-2-CARBOXALDEHYDE |
| Synonyms | 4,5-dimethylthiophene-2-carbaldehyde;4,5-Dimethylthiophene-2-carboxaldehyde,97%;2-Thiophenecarboxaldehyde,4,5-dimethyl-;2,3-Dimethyl-5-formylthiophene |
| CAS Registry Number | 5928-48-3 |
| Molecular Formula | C7 H8 O S |
| Molecular Weight | 140.21 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | ; |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 80 °C |
| Density | 1.179 |
| Refractive Index | 1.579 |
| Flash Point | 82-85°C |
| Storage | Refrigerator (+4°C) |
| form | Liquid |
| Color | Clear yellow to brown |
| Sensitive | Air Sensitive |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 22 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

