4′,6-Diamidino-2-phenylindole dihydrochloride CAS#: 28718-90-3; ChemWhat Code: 276530
Names & Identifiers |
| Product Name | 4′,6-Diamidino-2-phenylindole dihydrochloride |
| Synonyms | DAPI, DIHYDROCHLORIDE;DAPI;4′,6-DIAMIDINO-2-PHENYLINDOLE, 2HCL;4′,6-DIAMIDINO-2-PHENYLINDOLE DIHYDROCHLORIDE;4′,6-DIAMIDINO-2-PHENYLINDOLE, HYDROCHLORIDE;4′,6-DIAMIDINE-2′-PHENYLINDOLE DIHYDROCHLORIDE;2-(4-AMIDINOPHENYL)-6-INDOLECARBAMIDINEDIHYDROCHLORIDE;2-phenylindole-4′,6-dicarboxamidine dihydrohydrochloride (hydrate) |
| CAS Registry Number | 28718-90-3 |
| Molecular Formula | C16H17Cl2N5 |
| Molecular Weight | 350.25 |
| EINECS | 249-186-7 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | >300°C (dec.) |
| Storage | −20°C |
| Solubulity | H2O: 10 mg/mL heat or sonication may be required. Solutions stored in the dark at room temperature or 4 °C should be stable for 2 to 3 weeks. |
| form | powder |
| Color | Clear |
| PH | 4.0-5.0 (10g/l, H2O, 20℃) |
| λmax | 358 nm, 342 nm |
| Biological Applications | Nuclear apoptosis assay; targeting drug to cerebral neuron; treating amyloidosis,neurodegenerative diseases,Alzheimer’s disease,Down’s syndrome,type II diabetes; monitoring bioaerosols |
| InChIKey | FPNZBYLXNYPRLR-UHFFFAOYSA-N |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,Xn |
| R Phrase | 36/37/38-20/21/22 |
| S Phrase | 26-36-24/25-22-37/39 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | NL5995050 |
| F | 3-8-10-21 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |


