(4R,5R)-2-CHLORO-4,5-DIMETHYL-1,3,2-DIOXAPHOSPHOLANE 2-OXIDE CAS#: 89104-48-3; ChemWhat Code: 1225471
Names & Identifiers |
| Product Name | (4R,5R)-2-CHLORO-4,5-DIMETHYL-1,3,2-DIOXAPHOSPHOLANE 2-OXIDE |
| Synonyms | (4R,5R)-(+)-2-CHLORO-4,5-DIMETHYL-1,3,2- DIOXAPHOSP;(4R,5R)-(+)-2-CHLOR-4,5-DIMETHYL-1,3,2-;(+)-BIS[(R)-1-PHENYLETHY]AMINE HYDROCHLORIDE;(S)-TERT-BUTYL 1-(4-HYDROXYPHENYL)ETHYLCARBAMATE;(S)-(1,2,3,4-tetrahydro-7-methoxy-2-naphthyl)amine;2-chloro-4,5-dimethyl-1,3,2-dioxaphospholane-2-oxide;(4R,5R)-2-Chloro-4,5-diMe.-1,3,2-Dioxa-P;(4R,5R)-2-CHLORO-4,5-DIMETHYL-1,3,2-DIOXAPHOSPHOLANE 2-OXIDE |
| CAS Registry Number | 89104-48-3 |
| Molecular Formula | C4H8ClO3P |
| Molecular Weight | 170.53 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Density | 1.300 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 56 °C |
| Storage | 2-8°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C |
| R Phrase | 34 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | UN 2920 8/PG 2 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 10-21 |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

