5-ACETYL-2,3-DIHYDROBENZO(B)FURAN CAS#: 90843-31-5; ChemWhat Code: 1299847
Names & Identifiers |
| Product Name | 5-ACETYL-2,3-DIHYDROBENZO(B)FURAN |
| Synonyms | BUTTPARK 92/04-30;5-ACETYL-2,3-DIHYDROBENZO(B)FURAN;5-ACETYL-2,3-DIHYDROBENZOFURAN;1-(2,3-DIHYDROBENZO[B]FURAN-5-YL)ETHAN-1-ONE;1-(2,3-DIHYDRO-1-BENZOFURAN-5-YL)ETHANONE;5-Acetyl-2,3-dihydrobenzo(b)furan,97%;Ethanone, 1-(2,3-dihydro-5-benzofuranyl)- (9CI);5-acetylcoumaran |
| CAS Registry Number | 90843-31-5 |
| Molecular Formula | C10H10O2 |
| Molecular Weight | 162.19 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 56-59°C |
| Boiling Point | 120-121°C 15mm |
| Flash Point | 120-121°C/15mm |
| BRN | 131198 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 22-51 |
| S Phrase | 24/25 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

