5-(BOC-AMINO)-1-PENTANOL CAS#: 75178-90-4; ChemWhat Code: 1130601
Names & Identifiers |
| Product Name | 5-(BOC-AMINO)-1-PENTANOL |
| Synonyms | 5-(Boc-Amino)-1-Pentanoll;5-Aminopentan-1-ol, N-BOC protected 95%;N-BOC-5-AMINO-1-PENTANOL;Boc-NH-Pen-OH;N-t-Butyloxycarbonyl-5-hydroxy-pentylamine;1-(tert-Butoxycarbonylamino)-5-pentanol;5-(Boc-amino)pentan-1-ol;5-(N-tert-Butoxycarbonyl)amino-1-pentanol |
| CAS Registry Number | 75178-90-4 |
| Molecular Formula | C10H21NO3 |
| Molecular Weight | 203.28 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Density | 1.00 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >109°C |
| Storage | 2-8°C |
| Water Solubility | Difficult to mix in water. |
| Sensitive | Moisture Sensitive |
| BRN | 3603659 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| S Phrase | 23-24/25 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 10-21 |
| Hazard Note | Irritant |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

