5-BROMO-2-METHYLBENZOTHIAZOLE CAS#: 63837-11-6; ChemWhat Code: 939154
Names & Identifiers |
| Product Name | 5-BROMO-2-METHYLBENZOTHIAZOLE |
| Synonyms | 5-BROMO-2-METHYLBENZOTHIAZOLE;2-METHYL-5-BROMOBENZOTHIAZOLE;Bromomethylbenzothiazole;5-Bromo-2-methybenzothiazole;5-Bromo-2-methyl-1,3-benzthiazole;5-BROMO-2-METHYLBENZ;5-Bromo-2-methyl-1,3-benzothiazole;5-broMo-2-Methylbenzo[d]thiazole |
| CAS Registry Number | 63837-11-6 |
| Molecular Formula | C8H6BrNS |
| Molecular Weight | 228.11 |
| EINECS | 264-510-7 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 79°C |
| Boiling Point | 170 °C / 10mmHg |
| Storage | 0-10°C |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 36/37/38-22 |
| S Phrase | 26-36/37/39 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

