5-Bromo-2,2-difluorobenzodioxole CAS#: 33070-32-5; ChemWhat Code: 395074
Names & Identifiers |
| Product Name | 5-Bromo-2,2-difluorobenzodioxole |
| Synonyms | 5-BROMO-2,2-DIFLUORO-1,3-BENZODIOXOLE;5-BROMO-2,2-DIFLUORO-BENZO[1,3]DIOXOLE;5-BROMO-2,2-DIFLUOROBENZODIOXOLE;4-Bromo-1,2-[(difluoromethylene)dioxy]benzene~3,4-[(Difluoromethylene)dioxy]bromobenzene;5-Bromo-2,2-difluoro-1,3-benzodioxole, 97+%;3,4-[(difluoromethylene)dioxy]bromobenzene;4-bromo-1,2-[(difluoromethylene)dioxy]benzene;5-Bromo-2,2-difluoro-1,3-benzodioxole 98% |
| CAS Registry Number | 33070-32-5 |
| Molecular Formula | C7H3BrF2O2 |
| Molecular Weight | 237 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 78-79°C 20mm |
| Density | 1,74 g/cm3 |
| Refractive Index | 1.4967 |
| Flash Point | >75°C |
| Storage | Room temperature. |
| Solubulity | Miscible with hexane. |
| BRN | 1425209 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36-41 |
| S Phrase | 26-36 |
| Hazard Note | Irritant |
| Storage Class | IRRITANT |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

