5-Fluoro-2-nitrobenzadehyde CAS#: 395-81-3; ChemWhat Code: 357343
Names & Identifiers |
| Product Name | 5-Fluoro-2-nitrobenzadehyde |
| Synonyms | Benzaldehyde, 5-fluoro-2-nitro-;5-FLUORO-2-NITROBENZALDEHYDE;2-NITRO-5-FLUOROBENZALDEHYDE;5-Fluoro-2-nitrobenzaldehyde 98%;5-Fluoro-2-nitrobenzaldehyde98%;5-Fluoro-2-nitrobenzadehyde;4-Fluoro-2-formylnitrobenzene |
| CAS Registry Number | 395-81-3 |
| Molecular Formula | C7H4FNO3 |
| Molecular Weight | 169.11 |
| EINECS | 206-903-8 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 92-94°C |
| Boiling Point | 153°C 23mm |
| Flash Point | >110°C |
| Sensitive | Air Sensitive |
| BRN | 1869010 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,Xn |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36-37 |
| Hazard Note | Irritant |
| Storage Class | IRRITANT |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

