5-NITRO-2-FUROYL CHLORIDE CAS#: 25084-14-4; ChemWhat Code: 250096
Names & Identifiers |
| Product Name | 5-NITRO-2-FUROYL CHLORIDE |
| Synonyms | 5-NITROFURAN-2-CARBONYL CHLORIDE;5-NITRO-2-FUROYL CHLORIDE;2-Furancarbonyl chloride, 5-nitro-;2-Furoyl chloride, 5-nitro-;5-nitrofuroyl chloride;5-Nitro-2-furancarbonyl chloride;5-Nitro-2-furoyl chloride, predominantly trans, 97%;Ai3-23633 |
| CAS Registry Number | 25084-14-4 |
| Molecular Formula | C5H2ClNO4 |
| Molecular Weight | 175.53 |
| EINECS | 246-607-6 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 38-40°C |
| Boiling Point | 137-140°C 15mm |
| Flash Point | 137-140°C/15mm |
| Sensitive | Moisture Sensitive |
| BRN | 139693 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | C |
| R Phrase | 34 |
| S Phrase | 26-36/37/39-45 |
| RIDADR | 3261 |
| Hazard Note | Corrosive |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | II |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

