5-VINYL-2-NORBORNENE CAS#: 3048-64-4; ChemWhat Code: 331751
Names & Identifiers |
| Product Name | 5-VINYL-2-NORBORNENE |
| Synonyms | 2-vinylnorbornene[qr];5-ethenyl-bicyclo(2.2.1)hept-2-en;5-ethenyl-bicyclo(2.2.1)hept-2-ene;5-ethenylbicyclo[2.2.1]-2-heptene;5-ethenyl-bicyclo[2.2.1]hept-2-en;5-ethenyl-Bicyclo[2.2.1]hept-2-ene;5-ethenylbicyclo[2.2.1]hept-2-ene;5-vinyl-2-norbornen |
| CAS Registry Number | 3048-64-4 |
| Molecular Formula | C9H12 |
| Molecular Weight | 120.19 |
| EINECS | 221-259-8 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | −80 °C(lit.) |
| Boiling Point | 141 °C(lit.) |
| Density | 0.841 g/mL at 25 °C(lit.) |
| vapor Density | >1 (vs air) |
| vapor pressure | 6 mm Hg ( 20 °C) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 82 °F |
| Storage | 0-6°C |
| form | Liquid |
| Color | Clear |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 10-36/38 |
| S Phrase | 16-26-36/37 |
| RIDADR | UN 1992 3/PG 3 |
| WGK Germany | 2 |
| RTECS | RC0350000 |
| Storage Class | 3.2 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

