5BETA-PREGNANE-3ALPHA,20ALPHA-DIOL CAS#: 80-92-2; ChemWhat Code: 1178829
Names & Identifiers |
| Product Name | 5BETA-PREGNANE-3ALPHA,20ALPHA-DIOL |
| Synonyms | 5BETA-PREGNANE-3ALPHA,20ALPHA-DIOL;5B-PREGNANE-3A,20A-DIOL;5BETA-PREGNAN-3A,20A-DIOL;5-BETA-PREGNAN-3-ALPHA, 20-ALPHA-DIOL;PREGNANEDIOL;PREGNANDIOL;THA;TETRAHYDRO COMPOUND ”A” |
| CAS Registry Number | 80-92-2 |
| Molecular Formula | C21H36O2 |
| Molecular Weight | 320.51 |
| EINECS | 201-313-7 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 240-242°C |
| alpha | D20 +27.4° (c = 0.7 in alc) |
| Boiling Point | 399.39°C (rough estimate) |
| Density | 1.1500 |
| Refractive Index | 27 ° (C=0.5, EtOH) |
| Storage | -20°C Freezer |
| Merck | 7727 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| RTECS | TU4157113 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

