6-Bromo-2-methylthiazolo[5,4-b]pyrazine CAS#: 87444-41-5; ChemWhat Code: 1221180
Names & Identifiers |
| Product Name | 6-Bromo-2-methylthiazolo[5,4-b]pyrazine |
| Synonyms | 6-bromo-2-methylthiazolo[5,4-b]pyrazine;6-bromo-2-methyl[1,3]thiazolo[4,5-b]pyrazine |
| CAS Registry Number | 87444-41-5 |
| Molecular Formula | C6H4BrN3S |
| Molecular Weight | 230.09 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 158 °C |
| Boiling Point | 293 °C |
| Density | 1.838 |
| Flash Point | 131 °C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

![6-Bromo-2-methylthiazolo[5,4-b]pyrazine CAS#: 87444-41-5](/wp-content/uploads/2018/09/6-Bromo-2-methylthiazolo54-bpyrazine-CAS-87444-41-5.gif)