6-Methoxy-2-tetralone CAS#: 2472-22-2; ChemWhat Code: 215384
Names & Identifiers |
| Product Name | 6-Methoxy-2-tetralone |
| Synonyms | 3,4-DIHYDRO-6-METHOXY-2(1H)-NAPHTHALENONE;6-methoxy-1,2,3,4-tetrahydronaphthalen-2-one;6-Methoxy-3,4-dihydro-2(1H)-naphthalenone, 95%;6-Methoxy-2-tetralone,tech.90%;6-methoxy-3,4-dihydro-1H-naphthalene-2-one;3,4-Dihydro-6-methoxynaphthalen-2(1H)-one;6-methoxy-2-Tetrlone;6-methoxy-3,4-dihydronaphthalen-2-one |
| CAS Registry Number | 2472-22-2 |
| Molecular Formula | C11H12O2 |
| Molecular Weight | 176.21 |
| EINECS | 219-592-9 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 28-35 °C |
| Boiling Point | 114-116 °C (0.2 mmHg) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Storage | 0-6°C |
| form | Crystalline Low Melting Solid |
| Color | Light yellow-beige to orange |
| Sensitive | Air Sensitive |
| BRN | 513418 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| S Phrase | 24/25 |
| WGK Germany | 3 |
| Hazard Note | Irritant |
| Storage Class | IRRITANT |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

