6-METHYL-1,2,3,4-TETRAHYDROQUINOLINE CAS#: 91-61-2; ChemWhat Code: 1290202
Names & Identifiers |
| Product Name | 6-METHYL-1,2,3,4-TETRAHYDROQUINOLINE |
| Synonyms | P-METHYLTETRAHYDROQUINOLINE;QUINOLINE, 1,2,3,4-TETRAHYDRO-6-METHYL;TETRAHYDRO PARA METHYL QUINOLINE;1,2,3,4-tetrahydro-6-methyl-quinolin;Civettal;1,2,3,4-TETRAHYDRO-6-METHYLQUINOLINE;6-METHYL-1,2,3,4-TETRAHYDROQUINOLINE;AKOS B016030 |
| CAS Registry Number | 91-61-2 |
| Molecular Formula | C10H13N |
| Molecular Weight | 147.22 |
| EINECS | 202-083-0 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 36-38°C |
| Boiling Point | 262-263°C 712mm |
| Flash Point | 262-263°C/712mm |
| Water Solubility | Insoluble in water. |
| BRN | 122515 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| R Phrase | 20/21/22 |
| S Phrase | 26-36/37/39 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |


