7-Ethylindole CAS#: 22867-74-9; ChemWhat Code: 242355
Names & Identifiers |
| Product Name | 7-Ethylindole |
| Synonyms | TIMTEC-BB SBB007573;7-ETHYLINDOLE;7-ETHYL-INDOL;7-ETHYLINDOLE(ETODOLAC INTERMEDIATE);7-Ethylindole,98+%;7-ETHYLCAMPTOTHECIN;7-Ethylindole,97%;7-Ethylindole, 97% 25GR |
| CAS Registry Number | 22867-74-9 |
| Molecular Formula | C10H11N |
| Molecular Weight | 145.2 |
| EINECS | -0 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Boiling Point | 230 °C |
| Density | 1.058 g/mL at 20 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | 230°C |
| Storage | 2-8°C |
| Water Solubility | INSOLUBLE |
| BRN | 1238356 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 23-24/25 |
| WGK Germany | 3 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

