9,10-DIDEHYDRO-6-METHYL-ERGOLINE-8-CARBOXYLIC ACID CAS#: 82-58-6; ChemWhat Code: 1178700
Names & Identifiers |
| Product Name | 9,10-DIDEHYDRO-6-METHYL-ERGOLINE-8-CARBOXYLIC ACID |
| Synonyms | lysergicacid;9,10-DIDEHYDRO-6-METHYL-ERGOLINE-8-CARBOXYLIC ACID;D-LYSERGIC ACID HYDRATE 95%;Lysergic;LYSERGIC ACID(9,10-DIDEHYDRO-6-METHYLERGOLINE-8-CARBOXYLIC ACID);9,10-Didehydro-6-methylergoline-8-carboxylic;D-Lysergic acid hydrate,95%;Quinapril hydrochloride,(3S)-2-[(2S)-2-[[(1S)-1-(Ethoxycarbonyl)-3-phenylpropyl]amino]-1-oxopropyl]-1,2,3,4-tetrahydro-3-isoquinolinecarboxylic acid hydrochloride |
| CAS Registry Number | 82-58-6 |
| Molecular Formula | C16H16N2O2 |
| Molecular Weight | 268.31 |
| EINECS | 201-431-9 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | >170°C (dec.) |
| alpha | D20 +40° (c = 0.5 in pyridine) |
| Boiling Point | 411.48°C (rough estimate) |
| Density | 1.1028 (rough estimate) |
| Refractive Index | 1.6240 (estimate) |
| Storage | Controlled Substance, -20°C Freezer |
| pka | 3.44, 7.68(at 25℃) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

