ACETIC ACID, ALKYL (C6 TO C8) ESTERS MIXTURE CAS#: 90438-79-2; ChemWhat Code: 1297088
Names & Identifiers |
| Product Name | ACETIC ACID, ALKYL (C6 TO C8) ESTERS MIXTURE |
| Synonyms | aceticacid,alkyl(c6toc8)estersmixture;Aceticacid,C6-8-branchedalkylesters;aceticacid,c6-c8branched;aceticacid,c6-c8branchedalkylesters;OXO-HEPTYL ACETATE;C6-C8 branched alcohol, acetate ester |
| CAS Registry Number | 90438-79-2 |
| Molecular Formula | C9H18O2 |
| Molecular Weight | 158.23802 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | 90438-79-2.mol |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -50.2°C (estimate) |
| Boiling Point | 181 °C(lit.) |
| Density | 0.872 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n20/D 1.414(lit.) |
| Flash Point | 60 °C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| RIDADR | UN 3272 3/PG 3 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

