ACRYLAMIDO BUFFER CAS#: 6737-24-2; ChemWhat Code: 920507
Names & Identifiers |
| Product Name | ACRYLAMIDO BUFFER |
| Synonyms | ACRYLAMIDO GLYCOLIC ACID;ACRYLAMIDO BUFFER;2-HYDROXY-2-[(1-OXO-2-PROPENYL)AMINO]ACETIC ACID;2-acrylamidoglycolicacid;acrylamido-glycolicaci;hf7630;hydroxy((1-oxo-2-propenyl)amino)-aceticaci;hydroxy((1-oxo-2-propenyl)amino)aceticacid |
| CAS Registry Number | 6737-24-2 |
| Molecular Formula | C5H7NO4 |
| Molecular Weight | 145.11 |
| EINECS | 229-790-7 |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 123-127 °C |
| Density | 0.82 g/mL at 20 °C |
| Refractive Index | n20/D 1.479 |
| Flash Point | 22 °C |
| Storage | 2-8°C |
| form | solution |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi,Xn,C |
| R Phrase | 36/37/38-67-41-10-22-34 |
| S Phrase | 26-36-39-24-16-24/25-22-45-36/37/39 |
| RIDADR | 1759 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | AI2510000 |
| Storage Class | 8 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

