ALLYLATED BISPHENOL ”A” GLYCIDYL ETHER OLIGOMER CAS#: 68391-52-6; ChemWhat Code: 967180
Names & Identifiers |
| Product Name | ALLYLATED BISPHENOL ”A” GLYCIDYL ETHER OLIGOMER |
| Synonyms | ALLYLATED BISPHENOL A GLYCIDYL ETHER;ALLYLATED BISPHENOL ”A” GLYCIDYL ETHER OLIGOMER;2-propanol,1,1’-[(1-methylethylidene)bis(4,1-phenyleneoxy)]bis[3-(di-2-propeny;Allylatebisphenolglycidyletheroligomer;Allylated Bisphenol "Glycidyl Ether (Oligomer);1,1′-[isopropylidenebis(p-phenyleneoxy)]bis[3-(diallylamino)propan-2-ol];1,1′-[(1-Methylethylidene)bis(4,1-phenyleneoxy)]bis[3-[di(2-propenyl)amino]-2-propanol] |
| CAS Registry Number | 68391-52-6 |
| Molecular Formula | C33H46N2O4 |
| Molecular Weight | 534.72934 |
| EINECS | 269-960-8 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | <0°C |
| Boiling Point | >100°C |
| Flash Point | >100°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

