AMINOETHYLAMINOPROPYLSILOXANE-DIMETHYLSILOXANE COPOLYMER CAS#: 67923-07-3; ChemWhat Code: 962811
Names & Identifiers |
| Product Name | AMINOETHYLAMINOPROPYLSILOXANE-DIMETHYLSILOXANE COPOLYMER |
| Synonyms | siloxanesandsilicones,di-me,[[[3-[(2-aminoethyl)amino]propyl]silylidyne]tri;SiloxanesandSilicones,di-Me,[[[3-[(2-aminoethyl)amino]propyl]silylidyne]tris(oxy)]tris-,methoxy-terminated;AMINOETHYLAMINOPROPYLMETHOXYSILOXANE-DIMETHYLSILOXANE COPOLYMER;AMINOETHYLAMINOPROPYLMETHOXYSILOXANE-DIMETHYLSILOXANE COPOLYMER, BRANCHED, EMULSION;AMINOETHYLAMINOPROPYLMETHOXYSILOXANE, DIMETHYLSILOXANE COPOLYMER WITH BRANCH STRUCTURE;AMINOETHYLAMINOPROPYLSILOXANE-DIMETHYLSILOXANE COPOLYMER;Aminoethylaminopropylsiloxane – dimethylsiloxane copolymer, viscosity 100-200 cSt.;Siloxanes and Silicones, di-Me, 3-(2-aminoethyl)aminopropylsilylidynetris(oxy)tris-, methoxy-terminated |
| CAS Registry Number | 67923-07-3 |
| Molecular Formula | |
| Molecular Weight | 0 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | <-60°C |
| Boiling Point | >205°C |
| Density | 0,97 g/cm3 |
| Flash Point | 205°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 23-24/25 |
| TSCA | Yes |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
