(-)-BETA-HYDRASTINE CAS#: 118-08-1; ChemWhat Code: 103040
Names & Identifiers |
| Product Name | (-)-BETA-HYDRASTINE |
| Synonyms | HYDRASTINE;HYDRASTINE, (-)-B-;(-)-BETA-HYDRASTINE;(-)-B-HYDIASTINE;(1R,9S)-(-)-BETA-HYDRASTINE;(1R,9S)-BETA-HYDRASTINE;[S-(R*,S*)]-6,7-Dimethoxy-3-(5,6,7,8-tetrahydro-6-methyl-1,3-dioxolo[4,5-g]isoquinolin-5-yl)-1(3H)-isobenzofuranone;1(3H)-Isobenzofuranone, 6,7-dimethoxy-3-(5,6,7,8-tetrahydro-6-methyl-1,3-dioxolo[4,5-g]isoquinolin-5-yl)-, [S-(R*,S*)]- |
| CAS Registry Number | 118-08-1 |
| Molecular Formula | C21H21NO6 |
| Molecular Weight | 383.39 |
| EINECS | 204-233-0 |
| Other Registry Numbers | ; |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 132℃ |
| alpha | D20 -50° (c = 0.3 in abs alc) |
| Density | 1.339±0.06 g/cm3 (20 ºC 760 Torr) |
| Storage | −20°C |
| pka | 7.8(at 25℃) |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xn |
| R Phrase | 20/21/22 |
| S Phrase | 36 |
| RIDADR | 1544 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | MU6030000 |
| Storage Class | 6.1(b) |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

