BICYCLO[2.2.1]HEPTANE-2-CARBOXYLIC ACID CAS#: 824-62-4; ChemWhat Code: 1180035
Names & Identifiers |
| Product Name | BICYCLO[2.2.1]HEPTANE-2-CARBOXYLIC ACID |
| Synonyms | endo-Bicyclo(2.2.1)heptane-2-carboxylic acid;2-NORBORNANECARBOXYLIC ACID;BICYCLO[2.2.1]HEPTANE-2-CARBOXYLIC ACID;NORBORNANE-2-CARBOXYLIC ACID;TIMTEC-BB SBB008208;NORBORNANE-2-CARBOXYLIC ACID, 98%, PREDOMINANTLY ENDO ISOMER;BICYCLO(2.2.1) HEPTANE-2-BARBOXYLIC ACID;norbornane-2-carboxylic acid, predominantly endo |
| CAS Registry Number | 824-62-4 |
| Molecular Formula | C8H12O2 |
| Molecular Weight | 140.18 |
| EINECS | 212-532-2 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 40°C |
| Boiling Point | 134-136°C 16mm |
| Refractive Index | 1.4855 |
| Flash Point | >100°C |
| Water Solubility | Insoluble in water. |
| BRN | 2042631 |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| NIST Chemistry Reference | Bicyclo(2.2.1)heptane-2-carboxylic acid(824-62-4) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/38 |
| S Phrase | 26-36 |
| Hazard Note | Irritant |
| Storage Class | 8 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

![BICYCLO[2.2.1]HEPTANE-2-CARBOXYLIC ACID CAS#: 824-62-4](/wp-content/uploads/2018/09/BICYCLO2.2.1HEPTANE-2-CARBOXYLIC-ACID-CAS-824-62-4.gif)