BIS(2-METHOXYETHYL) ETHER-D14 CAS#: 38086-00-9; ChemWhat Code: 407520
Names & Identifiers |
| Product Name | BIS(2-METHOXYETHYL) ETHER-D14 |
| Synonyms | BIS(2-METHOXYETHYL) ETHER-D14;DIGLYME-D14;Bis(2-methoxyethyl)ether-d14,isotopic;Diethylene glycol dimethyl ether-d14, 98% (Isotopic);Bis(2-methoxyethyl) ether-d14, 98%(Isotopic);Diethylene glycol dimethyl ether-d{14} |
| CAS Registry Number | 38086-00-9 |
| Molecular Formula | C6D14O3 |
| Molecular Weight | 148.26 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -68°C |
| Boiling Point | 162°C |
| Density | 1.035 |
| Flash Point | 162°C |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| RIDADR | UN3271 |
| Storage Class | 3 |
| Packing Group | III |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

