Bismuth subnitrate CAS#: 1304-85-4; ChemWhat Code: 108360
Names & Identifiers |
| Product Name | Bismuth subnitrate |
| Synonyms | Bismuth hydroxide nitrate oxide, Bi2O3 79% min;Bismuth(III) hydroxide nitrate, extra pure, Ph Eur, USP;BisMuth Subnitrate (AS);Bismuth Subnitrate (1.5 g) (AS);BISMUTH(III) NITRATE BASIC FOR ANALYSIS;BROMOTHYMOL BLUE SODIUM SALT INDICATOR W;Bismuth(Ⅲ) subnitrate;BisMuth(Ⅲ) nitrate basic |
| CAS Registry Number | 1304-85-4 |
| Molecular Formula | Bi5H9N4O22 |
| Molecular Weight | 1461.99 |
| EINECS | 233-792-3 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 260°C |
| Density | 4.928 |
| Storage | Store at +5°C to +30°C. |
| form | Powder/Solid |
| Color | White |
| PH | 3.2 (50g/l, H2O, 20℃)(slurry) |
| Water Solubility | Practically insoluble in water and alcohol. Soluble in dilute HNO{3} and HCl |
| Sensitive | Hygroscopic |
| Merck | 14,1284 |
| Stability: | Stability Strong oxidizer – contact with combustible material may lead to fire. Incompatible with reducing agents, organic materials. |
| More Properties From PubChem | Topological Polar Surface Area, Monoisotopic Mass, etc. |
| EPA Substance Registry System | Bismuth hydroxide nitrate oxide (Bi5(OH)9(NO3)4O)(1304-85-4) |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | O,Xi |
| R Phrase | 8-36/37/38 |
| S Phrase | 17-26-36/37/39-36 |
| RIDADR | UN 1477 5.1/PG 2 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | EB2977000 |
| F | 8 |
| TSCA | Yes |
| Storage Class | 5.1 |
| Packing Group | II |
| Hazardous Substances Data | 1304-85-4(Hazardous Substances Data) |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

