(-)-Bis[(S)-1-phenylethyl]amine CAS#: 56210-72-1; ChemWhat Code: 830345
Names & Identifiers |
| Product Name | (-)-Bis[(S)-1-phenylethyl]amine |
| Synonyms | (S-(R* R*))-(-)-BIS(ALPHA-METHYLBENZYL)&;(-)-Bis[(S)-1-phenylethyl]amine, 99% (99+% EE/GLC);(S,S)-Bis-(1-phenylethyl)amin;(-)-bis[(s)-α-methylbenzyl]amine;(S)-(-)-Bis-(1-phenylethyl)-amine hydrochloride;(-)-Bis[(S)-1-phenylethyl]amine, ChiPros 99%, ee 98+%;(-)-Bis[(S)-α-methylbenzyl]amine, [S-(R*,R*)]-(-)-Bis(α-methylbenzyl)amine;(-)-Bis[(S)-1-phenylethyl]amine |
| CAS Registry Number | 56210-72-1 |
| Molecular Formula | C16H19N |
| Molecular Weight | 225.33 |
| EINECS | |
| Other Registry Numbers | |
| IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc.: | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | ~260 °C |
| Boiling Point | 86 °C0.05 mm Hg(lit.) |
| alpha | -197 º (NEAT) |
| Density | 0.987 g/mL at 25 °C(lit.) |
| Refractive Index | n |
| Flash Point | >230 °F |
| Water Solubility | Immiscible with water. |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 36/37/38 |
| S Phrase | 26-36/37 |
| WGK Germany | 3 |
| F | 3 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

![(-)-Bis[(S)-1-phenylethyl]amine CAS#: 56210-72-1](/wp-content/uploads/2018/04/BisS-1-phenylethylamine-CAS-56210-72-1.gif)