BROMODIFLUOROMETHANE CAS#: 1511-62-2; ChemWhat Code: 121907
Names & Identifiers |
| Product Name | BROMODIFLUOROMETHANE |
| Synonyms | CHBrF2;Difluorobromomethane;BROMODIFLUOROMETHANE;FC-22B1;HCFC-22B1;Bromodifluoromethane (FC-22B1);BROMODIFLUOROMETHANE (HCFC-22B1);Methane, bromodifluoro- |
| CAS Registry Number | 1511-62-2 |
| Molecular Formula | CHBrF2 |
| Molecular Weight | 130.92 |
| EINECS | 216-149-1 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | -145°C |
| Boiling Point | -14,5°C |
| Density | 1,83 g/cm3 |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| Hazard Codes | Xi |
| R Phrase | 59 |
| S Phrase | 23-61 |
| RIDADR | 3163 |
| Hazard Note | Irritant |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |
