BUCLADESINE CAS#: 681435-26-7; ChemWhat Code: 992090
Names & Identifiers |
| Product Name | BUCLADESINE |
| Synonyms | DIBUTYRYL-CAMP;DIBUTYRYL-CAMP, MONOSODIUM SALT MONOHYDRATE;N6,2′-O-DIBUTYRYLADENOSINE 3′,5′-CYCLIC MONOPHOSPHATE SODIUM SALT MONOHYDRATE;N6,2′-O-DIBUTYRYLADENOSINE-3′,5′-CYCLOPHOSPHATE SODIUM SALT MONOHYDRATE;N6,2′-O-DIBUTYRYL-ADENOSINE-3′:5′-MONOPHOSPHATE, CYCLIC MONOSODIUM SALT MONOHYDRATE;N6,O-2μ-Dibutyryladenosine 3μ:5μ-cyclic monophosphate hydrate sodium salt;N6,O-2`-Dibutyryladenosine 3`:5`-cyclicMonophosphate sodiuM salt hydrate |
| CAS Registry Number | 681435-26-7 |
| Molecular Formula | C18H25N5NaO9P |
| Molecular Weight | 509.38 |
| EINECS | 241-059-4 |
| Other Registry Numbers | |
| More Identifiers on PubChem | IUPA Names, InChI, InChI Key, Canonical SMILES, etc. |
![]() |
|
Chemical & Physical Properties |
| Melting point | 240-245 °C (dec.)(lit.) |
| Storage | −20°C |
| Solubulity | H2O: 0.1 g/mL, Colorless to faintly yellow |
Safety & Hazards(Codes & Phrases) |
| S Phrase | 24/25 |
| WGK Germany | 3 |
| RTECS | ES5055500 |
| F | 10-21 |
| More Safety & Hazards From PubChem | Signal, GHS Hazard Statements, Precautionary Statement Codes, etc. |
Literature |
| Literature on PubChem | Synthesis References, Metabolite References, etc. |
Patents |
| Patents on PubChem | Related Patents Of This Product |
Transportation, Storage & Usage |
| Transportation | No Information |
| Storage | No Information |
| Usage | No Information |
Spectral Properties |
| No Information |
Buy Reagent | |
| No reagent supplier? | Send quick inquiry to ChemWhat |
| Want to be listed here as a reagent supplier? (Paid service) | Click here to contact ChemWhat |
Approved Manufacturers | |
| Want to be listed as an approved manufacturer (Requires approvement)? | Please download and fill out this form and send back to approved-manufacturers@chemwhat.com |
Other Suppliers | |
| Watson International Limited | Visit Watson Official Website |
Contact Us for Other Help | |
| Contact us for other information or services | Click here to contact ChemWhat |

